Головко Л.Ф., Блощицин М.С. Діптан С.Ю. Визначення оптимальних умов реалізації процесу лазерно-плазмового наплавлення

Hits:

Answer

УДК 621.375.826:621

Л.Ф.Головко д-р техн.наук, проф., M.С.Блощицин ас., С.Ю.Діптан асп.
НТУ України «Київський політехнічний інститут», м.Київ, Україна

ВИЗНАЧЕННЯ ОПТИМАЛЬНИХ УМОВ РЕАЛІЗАЦІЇ ПРОЦЕСУ ЛАЗЕРНО-ПЛАЗМОВОГО НАПЛАВЛЕННЯ

Предложено и проанализировано несколько способов лазерно-плазменной наплавки рабочих элементов деталей машин и инструментов. Освещается  методика вычисления распределения температур и скоростей нагрева порошкового материала при действии лазерно-плазменного источника. Показано, что предложенная методика позволяет определить условия получения порошковым материалом предварительно заданной температуры при прохождении сквозь плазменную струю без изменения его свойств. Приведены результаты экспериментальной проверки рассчитанных режимов лазерно-плазменной наплавки.

There have been offered and analyzed some ways of laser-plasma аlloying of machine working elements and instruments. It has been illustrated a methodology of calculation of temperature distribution and heating rate under the influence of laser-plasma heating source of the powder material.
It has been shown that the offered methodology lets determine conditions for obtaining of the powder materials before the given temperature during its passing through a plasma jet without changing the properties of the powdered material. There have been given the results of experimental check of calculated regimes of laser-plasma аlloying.

Категорія

Tags for this item