Фомичев С.К., Пор Г., Пирумов А.Е., Яременко М.А. Возможность применеия искусственных нейронных сетей для распознавания АЭ образов

Hits:

Answer

УДК 681.518.5

С.К.Фомичев1, д-р техн.наук, Г.Пор2, д-р техн.наук, А.Е. Пирумов1, канд.техн.наук, М.А.Яременко3
канд.техн.наук.
1-НТУ Украины «Киевский политехнический институт» г. Киев, Украина; 2-Колледж Дунайвароша,
г.Дунайварош, Венгрия; 3-Институт электросварки им. Е.О.Патона, г.Киев, Украина

ВОЗМОЖНОСТЬ ПРИМЕНЕHИЯ ИСКУССТВЕННЫХ НЕЙРОННЫХ СЕТЕЙ ДЛЯ РАСПОЗНАВАНИЯ АЭ ОБРАЗОВ

Проведено дослідження щодо можливості застосування штучних нейронних мереж для розпізнавання джерел акустично-емісійних подій. Визначено  інформативні параметри процесу. Дослідження проводились для двох типів джерел АE подій: джерело Hsu-Nielsen та зосереджений удар металевим бойком. Для розпізнавання використано нейронну мережу LVQ. Дослідження показали принципову можливість розпізнання АE подій з достатньою точністю.

Study of possibility of artificial neural network use for recognizing of sources of acoustic-emission events was provided. Informative  process parameters were determined. Two types of sources were studied: Hsu-Nielsen and impact with metal bullet. LVQ neural network   was used for recognizing. It was identified that quality monitoring technology with use of neural networks allows to detect acoustic-emission events with reasonable accuracy.

Категорія

Tags for this item