Клименко С. Ан., Рижов Ю. Е., Бурикін В. В., Манохін А. С., к.т.н.
Інститут надтвердих матеріалів ім В.М. Бакуля НАН України, м. Київ, Україна

ВПЛИВ ЗНОСОСТІЙКОГО ПОКРИТТЯ n-TiC/α-C НА ПРАЦЕЗДАТНІСТЬ ІНСТРУМЕНТІВ ІЗ ПНТМ НА ОСНОВІ КНБ

Klimenko S., Ryzhov Yu., Burykin V., Manohin A.
V. M. Bakul Institute for Superhard Materials NAS of Ukraine, Kyiv, Ukraine

INFLUENCE n-TiC/α-C WEAR-RESISTANT COATINGS ON THE PERFORMANCE OF THE CBN TOOLS

Виготовлення деталей машин неможливе без використання інструментів з нових інструментальних композитів, які повинні мати високу стійкість, надійність, а також забезпечувати високу якість оброблених поверхонь, до таких композитів відносяться полікристалічні надтверді матеріали на основі кубічного нітриду бору. Одним з ефективних шляхів підвищення працездатності різального інструменту із ПНТМ на основі КНБ являється нанесення на його робочі поверхні зносостійких покриттів. Нанокомпозиційні покриття на основі n-TiC/α-C представляють собою нову генерацію матеріалів і потребують додаткових досліджень. З цією метою проведено дослідження впливу зносостійкого покриття n-TiC/α-C на працездатність різального інструменту із ПНТМ на основі КНБ. Досліджувалися такі параметри процесу, як температура різання, а також показники зносу різального інструменту. Дослідження показали, що використання покриття на основі n-TiC/α-C дає можливість зменшити температуру різання за рахунок того, що покриття знижує адгезійну взаємодію інструменту з оброблюваним матеріалом, тим самим зменшуючи коефіцієнт тертя і, як наслідок – температуру різання. Крім того зносостійке покриття n-TiC/α-C можна розглядати, як своєрідний проміжний технологічний шар між контактуючими поверхнями інструментального та оброблюваного матеріалу, через який можна керувати властивостями інструментального матеріалу, основними характеристиками різання, зношуванням і працездатністю інструменту, шляхом вибору складу, структури і будови покриття, типу його зв’язку з інструментальним матеріалом і технологічними умовами його отримання. Незважаючи не те, що покриття n-TiC/α-C має нижчі механічні характеристики ніж матеріал основи, але низький коефіцієнт тертя, стійкість до адгезійного зношення, дає можливість його використання на етапі припрацювання інструменту.

Ключові слова: зносостійкі покриття, процес різання, інструменти із ПНТМ на основі КНБ, температура різання, працездатність

Бібліографічний список використаної літератури
1. Табаков В. П. Износостойкие покрытия режущего инструмента, работающего в условиях непрерывного резания / В.П. Табаков, А.В. Чихранов. – Ульяновск: УлГТУ, 2007. – 255 с.
2. Фоменко Р. Н. Исследование износостойких покрытий инструмента на различные параметры процесса резания при точении. – Уфа: УГАТУ, 2009. – T. 12. – № 4(33). – С. 51–55.
3. Верещака А. С. Работоспособность режущего инструмента с износостойкими покрытиями. – М.: Машиностроение, 1993. – 366 с.
4. Титов В. Б. Покрытия для режущего инструмента: состояние вопроса и перспективы. – Инструментальный портал «Внедрение инфо». – 2005. – С. 26-29.
5. Копейкина М. Ю. Работоспособность режущего инструмента, оснащенного ПСТМ на основе КНБ с вакуумно- плазменным покрытием / М.Ю. Копейкина, С.А. Клименко, Ю.А. Мельнийчук, В.М. Береснев // Сверхтвердые материалы, 2008. – № 5. – С. 87-97.

pdf button.pdf