УДК 532.517: 533.6.08
Турик1 В. М. к.т.н., доц., Воскобійник2 В. А. к.т.н., Воскобійник2 А. В. к.т.н.
1–НТУУ «Київський політехнічний інститут», м.Київ, Україна; 2-Інститут гідромеханіки НАН України, м.Київ, Україна

ВПЛИВ НАПІВЦИЛІНДРИЧНОЇ КАНАВКИ НА ІНТЕГРАЛЬНІ ХАРАКТЕРИСТИКИ ПРИМЕЖОВОГО ШАРУ НАД ПЛАСТИНОЮ

Turick1 V., Voskoboinick2 V., Voskoboinick2 A.
1-The National Technical University of Ukraine «Kyiv Polytechnic Institute», Kyiv, Ukraine ( Ця електронна адреса захищена від спам-ботів, Вам потрібно включити JavaScript для перегляду );
2-The National Academy of Sciences of Ukraine, Kyiv, Ukraine

INFLUENCE OF SEMICYLINDRICAL CAVITY ON INTEGRAL CHARACTERISTICS OF WALL BOUNDARY LAYER

Наведено експериментальні дослідження з вивчення характеристик примежового шару над плоскою пластиною з напівциліндричною канавкою, яка обтікається поперечним потоком. Встановлено, що формування вихрового руху усередині заглиблення суттєво впливає на профілі поздовжньої швидкості у примежовому шарі, на товщину витіснення, товщину втрати імпульсу та формпараметр. Обрана методика дослідження робить достатньо інформативними дані, що отримані використанням однониткового датчика термоанемометра. Виявлений характер змін інтегральних характеристик примежового шару перед заглибленням, над ним та за ним відображає вплив дисипативних та інерційних ефектів на структуру течії як уверх проти потоку, так і за ним, а також дозволяє визначити зони розташування когерентних вихрових структур в порожнині канавки, оцінити умови та, частково, природу їх виникнення

Ключові слова: примежовий шар, канавка, дефекти швидкостей, товщини витіснення та втрати імпульсу, форм- параметр, когерентні вихрові структури

1. Халатов А. А. Теплообмен и гидродинамика около поверхностных углублений (лунок) / А.А. Халатов – К.: ИТТФ НАН Украины, 2005. – 76 с.
2. Rowley C. W. On self-sustained oscillations in two-dimensional compressible flow over rectangular cavities / C.W. Rowley, T. Colonius, A. Basu // J. Fluid Mech. – 2002. – 455. - P. 315–346.
3. Бабенко В. В. Визуализация обтекания полусферических углублений / В.В. Бабенко, В.П. Мусиенко, В.Н. Турик, Д.Е. Милюков // Прикладна гiдромеханiка. – 2010. – 12, № 4.– С. 3–25.
4. Ермишин А. В. Управление обтеканием тел с вихревыми ячейками в приложении к летательным аппаратам интегральной компоновки / Под ред. А.В. Ермишина, С.А. Исаева. – М.: СПб., 2001. – 360 с.
5. Гортышов Ю. Ф. Теплогидравлическая эффективность перспективных способов интенсификации теплоотдачи в каналах теплообменного оборудования / Ю.Ф. Гортышов, И.А. Попов, В.В. Олимпиев, А.В. Щелчков, С.И. Каськов. – Казань: Центр инновационных технологий, 2009. – 531 с.
6. Кикнадзе Г. И. Явление самоорганизации смерчеобразных струй в потоках сплошной среды и технологий на его основе / Г.И. Кикнадзе // Труды XVI Школы- семинара молодых ученых и специалистов под руков. академика РАН А.И.Леонтьева. Санкт-Петербург. В 2 т: Т.2. М.: Изд-ский дом МЭИ, 2007. – С.341–345.
7. Pereira J. C. F. Experimental and numerical investigations in a rectangular cavity / J.C.F. Pereira, J.M.M. Sousa // J. Fluids Eng. – 1995. – 117. – P. 68-74.
8. Савельев А. Д. О влиянии задней кромки каверны на интенсивность пульсаций потока / А.Д. Савельев // Изв. РАН. МЖГ. – 2001. – N 3. – С. 79-89.
9. Халатов А. А. Теплообмен и гидродинамика поверхностно-вихревых систем: Украинские исследования / А.А. Халатов // VI Минский Междунар. Форум по Тепломассообмену, ММФ 2008. – Минск, Беларусь, 2008. – С. 1-20. 10. Rockwell D. Vortex-body interactions / D. Rockwell // Annu. Rew. Fluid Mech. – 1998. – 30. – P. 199-229. 11. Воскобійник В. А. Взаємні статистичні характеристики пульсацій швидкості та тиску в напівсферичному заглибленні / В.А. Воскобійник, А.В. Воскобійник // Вісник Донецького Університету, Сер. А: Природничі науки. – 2010. – Вип. 2. С. 64 – 70.
12. Розумнюк Н. В. Мгновенные и осредненные характеристики вязкого потока около прямоугольной каверны / Н.В. Розумнюк // Прикладна гідромеханіка. – 2007. – 9, № 4. – С. 49 – 58.
13. Lin J. –C. Organized oscillations of initially turbulent flow past a cavity / J.–C. Lin, D. Rockwell //AIAA J. – 2001. – 39, N 6. – P. 1139-1151.
14. Коваленко Г.В. Границы режимов течения в углублениях на плоской поверхности, имеющих форму сферических
сегментов / Г.В. Коваленко, А.А. Халатов// Прикладна гiдромеханiка. – 2008. – 10, № 1.– С. 23–32.
15. Турик В. М. Швидкості у примежовому шарі над пластиною з напівциліндричним заглибленням / В.М. Турик, В.В. Бабенко, В.А. Воскобійник, А.В. Воскобійник // Наукові вісті НТУУ „КПІ”. – 2008. – № 4. – С. 46-54.
16. Турик В. М. Кінематичні особливості примежового шару поблизу напівциліндричної каверни на пластині / В.М. Турик, В.В. Бабенко, В.А. Воскобійник, А.В. Воскобійник // Вісник НТУУ „КПІ”. – Машинобудування. – 2010. – Вип. 59. – С. 110-117. Серія Машинобудування №64 55
17. Турик В.Н. Вихревое движение в полуцилиндрической канавке на пластине / В.Н. Турик, В.В. Бабенко, В.А. Воскобойник, А.В. Воскобойник // Промислова гідравліка і пневматика. – 2011. – №3 (33). – С. 23-27.
18. Шлихтинг Г. Теория пограничного слоя / Г.Шлихтинг. – М.: Наука, 1974. – 712 с.
19. Тарасов А. И. Определение граничных условий на торцевых поверхностях межлопастных каналов газовых турбин / А.И. Тарасов, В.Б. Титов, А.А. Гуринов // Вісник Національного технічного університету «ХПІ»: Енергетичні та теплотехнічні процеси й устаткування. – 2008. – N 6. – С. 88-92.
20. Лойцянский Л.Г. Механика жидкости и газа / Л.Г. Лойцянский. – М.: Наука, 1987. – 840 с.