В.Б. Струтинський, Д.Ю. Федориненко Диференціальні параметри поля просторового прецесійного переміщення пружної осі шпинделя

Hits:

Answer

УДК 621.9.06

В.Б.Струтинський, д-р техн.наук, Д.Ю.Федориненко, канд.техн.наук
НТУ України «Київський політехнічний інститут», м.Київ, Україна

ДИФЕРЕНЦІАЛЬНІ ПАРАМЕТРИ ПОЛЯ ПРОСТОРОВОГО ПРЕЦЕСІЙНОГО ПЕРЕМІЩЕННЯ ПРУЖНОЇ ОСІ ШПИНДЕЛЯ

В статье рассмотрены вопросы математического описания поля пространственных динамических перемещений шпинделя на гидростатических опорах. Для аппроксимации дискретных математических моделей пространственных перемещений шпинделя предложено применение полиномиальных зависимостей. Приведены дифференциальные характеристики кривизны, кручения упругой оси шпинделя станка УТ16А. Предложен подход к определению угловых координат характеристического вектора шпинделя.

In the article the questions of mathematical description of the spatial dynamic moving field of spindle on hydrostatical supports are considered. For approximation of discrete mathematical models of the spindle spatial moving application of polynomial dependences is offered. Differential descriptions of curvature, twisting of resilient axis of spindle of UT16A machine-tool are resulted. Offered approach to determination angular co-ordinates of spindle characteristic vector.

Категорія

Tags for this item